/  Gezinti Bağlantılarını Atla
Ana Sayfa /
Çözümlerimiz

Kalite Yönetim Sistemi

İyi bir kalite yönetim sistemi ile tüm iş adımlarını güvence altına almış olursunuz. İşletmenizde ürün/hizmet kalitenizi müşteri şartları ve ulusal ve uluslararası standartlar seviyesinde gelişerek ilerlemesini sağlarsınız. Kuruluş liderleri günlerini şirketin ufak tefek can sıkıcı sorunlarıyla geçirmek yerine şirketine yeni ufuklar açacak yatırım ve bağlantılara ayırırlar. İyi planlanmış bir kalite yönetim sistemi ile yönetilmeyen şirketlerin liderlik zafiyeti vardır. Lider olması gereken patron, genel müdür, CEO pozisyonları adete yöneticilik yaparak tüm enerjilerini iç sorunlara harcarlar. Oysa üst yönetim enerjisini şirketin vizyonunun geliştirilmesine harcamalı. Adenyum ile bir yıllık program çerçevesinde şirketler atık %100 verimli çalışan kalite yönetim sistemlerine sahip oluyorlar.

 

 

 

 

KALİTE YÖNETİM SİSTEMİNİN FAYDALARI

İyi kurgulanmış ve doğru ISO standartlarından beslenmiş bir kalite yönetim sistemi kuruluşun diğer maliyetin ve müşteri şikayetlerinin azalması ve de proses kalitesinin artmasını sağlayacaktır.

Kalite yönetim sisteminin uygulanması, bir organizasyonun performansının her yönünü etkiler. Temel kalite yönetim standardı TS EN ISO 9001’dir. Belgelenmiş bir kalite yönetim sisteminin faydaları şunları içerir:

 • Kuruluşta güven aşılamaya yardımcı olan müşteri gereksinimlerini karşılamak, daha fazla müşteri, daha fazla satış ve daha fazla iş tekrarına yol açar.
 • Düzenlemelere uyumu, ürün ve hizmetlerin tedarikini en maliyet ve kaynak açısından verimli şekilde sağlayan, genişleme, büyüme ve kâr için alan yaratan organizasyonun gereksinimlerini karşılar

Bu avantajlar ise aşağıdaki ek avantajlara yol açar:

 • Süreçleri tanımlama, iyileştirme ve kontrol etme
 • Maliyetleri düşürmek
 • Tutarlı sonuçlar üretmeye hazır olduğunu iletmek
 • Eğitim fırsatlarını kolaylaştırmak ve belirlemek
 • Kuruluş çapında yön belirleme
 • Hataları önleme
 • Müşteri Odaklı Olmanızı Sağlar
 • Çalışanların Sisteme Katılımı Sağlanır
 • Sürekli İyileştirme Mantalitesine Sahip Olursunuz
 • Tedarikçilerle Karşılıklı Fayda Sağlarsınız
 • Yönetimde Sistem Yaklaşımı Standartlaşma Sağlanır
 • Kalite maliyetleri düşürülür
 • Daha az servis ve bakım gerekir
 • Hammadde, Zaman, Sermaye, İş gücü, Makine-Teçhizat gibi kaynakların maksimum bir şekilde kullanılması sağlanmaktadır.
 • Müşteri şikayetleri ve iade oranları azalır
 • Proses ve metotlar tanımlanır
 • Proses Süreç Yaklaşımını Benimsenir Ve Süreçlerinizi Kontrol Altına Alırsınız

 

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Standardı Nedir?

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi standardı, merkezi Cenevre’de bulunan ve yüze yakın ülkenin üye olduğu Uluslararası Standardizasyon Kuruluşu ISO tarafından belirlenmiş, dünya genelinde oldukça yaygın olarak tercih edilen iş geliştirici bir Kalite Yönetim Sistemi standardıdır. ISO 9001 bir takım standartları içerir ve bunları sağlayabilen sistemlerin yeterliliği ISO 9001 belgesi ile tescillenir. Bu belge sayesinde kuruluş, ürettiği ve müşterilere sunduğu ürün ve hizmetlerin uluslararası alanda kabul görmüş bir standarda uygun olarak üretildiğini göstermektedir.

 

Etkili Bir Kalite Yönetim Sistemi Kurmak için 3 Adım

1.ADIM: Süreçlerinizin haritasını çıkarın ve kontrollerinizi düşünün

Bu adım genellikle es geçilir ama yine de bir kalite yönetim sistemi kurmanın temel adımlarından biridir.

Tüm süreç adımlarının bir haritasını çizin. Bu işlem, verimsizlikleri fark etmenize ve değişiklikte bulunmanıza yardımcı olacaktır. Örneğin, belirli adımlar birleştirilebilir, yarı otomatik hale getirilebilir ve/veya basitçe ortadan kaldırılabilir. Genellikle, ne kadar az adım o kadar iyi, çünkü bir takımdan veya departmandan diğerine yapılan transferler hatalara ve gecikmelere yol açma eğilimindedir.

Süreçlerinizi listeledikten sonra, 'kalite açısından kritik' olanları, kontrol edilmesi de önemli olan ancak ikinci bir öncelik olanları ve son olarak da resmi olarak kontrol edilmesi gerekmeyenleri belirlemeniz gerekir.

Bir sonraki adım, kontrolleri yerine ayarlamak, genellikle üretim ekibinin deneyimine bağlıdır. Süreç ne kadar karmaşıksa, bu kararlar o kadar zorlaşır. Ağır istatistikler içerebilen "bir seferde birkaç faktör" denemeleri yapmanız gerekebilir.  Asıl anahtar, sürecin sonucu üzerinde baskın etkisi olan birkaç değişkeni seçebilmektir.

Süreç kararlı hale geldiğinde (en az 20 gözleme dayalı olarak), süreç iyileştirmenin zorlu işi (bakım, test prosedürlerindeki değişiklikler vs.) başlayabilir. Bu, Kalite Yönetim Sistemlerinizin ayrılmaz bir parçasıdır. Sadece işlerin iyiye gitmesini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda organizasyonu zaman içinde daha güçlü hale getirmek için süreçleri iyileştirir.

2. ADIM: Prosedürleriniz ve protokolleriniz için belgeler oluşturun

Prosedürleri oluşturmak için öncelikle işletme içerisindeki proseslerin (bölüm/departman/parça) tespit edilmelidir.

Bir doküman kontrol prosedürüne ihtiyacınız var. Aksi halde çalışanlar bir dokümanların yanlış sürümünü kullanabilir. Yeni bir ürün geliştirirseniz, bu, mühendislik değişikliği talebi prosedürünüzle yakından bağlantılı olmalıdır. Bu şekilde tüm prosesler güncel olarak ilgililere dağılmış olur. Her çalışan en güncel proses yönetim şekline hakim olur.

3.ADIM: Üretim operasyonlarınızı ve prosedürlerinizi sürekli olarak iyileştirin

 

ISO 9001, personel yeterliliği ile ilgili birkaç madde içerir, bu nedenle kalite yöneticileri eğitimin önemli olduğunu bilir. 

Ekipmanınızın iyi koşullarda çalıştığından ve çalıştığından emin olmak, hem kalite hem de maliyetler üzerinde güçlü bir olumlu etkiye sahiptir. Test prosedürlerinin düzenli olarak gözden geçirilmesi de genellikle gözden kaçar.

Ürün geliştirmeye devam ederseniz, sizin durumunuzda anlamlı olan yeni bir ürün tanıtım süreci geliştirin. İyi yapılırsa, işler ters gitmeden önce sorunsuz satın alma ve üretim için tüm mühendislik yapılır.

Son olarak, FMEA ve kontrol planları gibi bazı temel araçlar bir fabrikaya birçok fayda sağlayabilir. Yine de ISO 9001'in bir parçası olmadıkları için bir kenara bırakılırlar. Ancak her ürün ve ilgili süreçler üzerinde FMEA (risk analizleri) yapılması gerekir.

 

 

ISO 9001 SERTİFİKASI NASIL ALINIR

ISO 9001 Sertifikası almak için, en son ISO 9001 standardına göre bir kalite yönetim sistemi uygulanması ve ardından bu KYS'nin sertifikalı bir denetçi tarafından denetlenmesinin sağlanılması gerekir. Biz Adenyum Kurumsal Gelişim Ofisi olarak İş Programına uyarak öncelikle müşterilerimize İSO 9001Kalite Yönetim Sistemi eğitimleri veriyor, daha sonra ise ISO 9001 Belgesi belgelendirme sistemine ait zorunlu prosedürler, prosesler oluşturarak ve iş programı hazırlayarak müşterilerimizin onayına sunuyoruz. 9001 Sertifikası, genelde üç yıl süren ve sonrasında kuruluşun yeniden sertifikalandırılması gereken bir sertifikadır. Teknik olarak, yalnızca kuruluşların ISO 9001 sertifikası alması mümkündür.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Site Yönetimi Adenyum Tek. San. İç ve Dış Tic. A.Ş. l Yazılım K7
EN